Alumni

Are you a CTHSS alum? If so, we would love to hear your success stories! We want to keep in touch with all of our successful alumni! Please take a few minutes to fill out our alumni survey below and share some information with us. Thank you!

Take Our Alumni Survey

 

Kaynor Tech Alumni Spotlight:
Alexis Campos
Owner, Hairdresser & Makeup Artist
AKC Hair & Makeup

Kaynor Alumn who went on to teach at Kaynor

Richard Francis 
Class of 1956 
Drafting 
Drafting Instructor/Department Head
1965 - 1993
Edward Freiheit 
Class of 1956 
Watch and Clock 
Manufacturing Department Head
1993 - 1999
Francis Levanti 
Class of 1957 
Drafting 
Related Education Instructor/ 
Department Head
1964 - 1995
Kathy (Pepe) Ariola
Class of 1960
Beauty Culture, Substitute
2002-2012
Joe Mazzamauro 
Class of 1960 
Tool & Die 
Machine Technology Sub
1998-2007

John Giannini 
Class of 1960 
Automotive 
Automotive Instructor

 

Anthony Cipriano 
Class of 1961 
Paint & Body 
Autobody Department Head

1980-1997
 

Iris (Smith) Romeo 
Class of 1961 
Beauty Culture 
Hairdressing Instructor / Department Head
1985-1999
Marita (Johnson) Peck 
Class of 1962 
Fashion
Fashion Instructor

 
Francis Cassullo 
Class of 1963 
Drafting 
BPR / Math Instructor
1976-2003

Ruth (Flanagan) DeMand 
Class of 1963 
Drafting 
Drafting Instructor/Department Head
1982-2009

Irene (Fratti) Hitchcock 
Class of 1963 
Beauty Culture 
Hairdressing, Cosmetology & Barbering Instructor
1987-2003
Paul Higginson 
Class of 1963 
Carpentry 
Carpentry Department Head 1977-2002
Robert Morin 
Class of 1963 
Electrical Department Head
1975 - 2003
Fred Norton 
Class of 1963 
Drafting 
BPR Instructor

 
Sue (Johnson) Ventresca 
Class of 1964 
Fashion Design 
Fashion Technology Instructor / Department Head
1978-2003
Laurel (Mecca) Durso 
Class of 1965 
Fashion Design 
Fashion Technology Instructor / Department Head 
1996-2012
Giuseppe Gugliotti 
Class of 1966
Tool & Die 
Machine Technology

 
William Gilmour 
Class of 1967 
Paint & Body 
Auto Body Instructor / Department Head
1987-2003

Joseph Guisto 
Class of 1968

Machine Tool 

MachineTechnology Instructor
2006 - 2008

Alan Iacoviello 
Class of 1968 
Drafting

Math / BPR / Science Instructor
1979-2003 

David Kelly 
Class of 1968 
Carpentry 
Carpentry Instructor
1978-2003
Martin Sparano 
Class of 1970 
Tool & Die 
Phys. Ed. Instructor / Athletic Director
1977-2009  
Robert Knauf
Class of 1970
Electronics Substitute
2003-2006
Andre Grenier 
Class of 1971 
Tool & Die 
Automotive Department Head 
2016-Present  
Albert Valletta 
Class of 1971 
Electronics 
Electronics Instructor / Department Head 
1977-1996

David Emmons 
Class of 1973 
Electronics 
Auto Department Head 
2003-2016 

Edward Drapatin 
Class of 1974 
Tool & Die 
Machine Technology Instructor / Department Head 
1992-Present  
Ramon Velez
Class of 1974
Plumbing
Plumbing Sub

 

Henry “Hank” Spellman
Class of 1976
Paint & Body
Varsity Basketball Coach/Sub

Paul Szantyr 
Class of 1977 
Plumbing 
Plumbing Instructor / Department Head
1994-2003 
Kurt Karpavich 
Class of 1977 
Plumbing 
Building Superintendant 
2008 - Present  
Mary Jane (Sullivan) Pinard 
Class of 1979 
Fashion Design 
Keyboarding Instructor
1999-2003  

Lawrence Carpentier 
Class of 1979 
Drafting

CADD Instructor
2006 - Present  

Larry Pomerleau
Class of 1981
Machine Tool 
Manufacturing Technology Instructor
2004-2006  
David Parillo 
Class of 1983
 
Electronics
Science / Math Instructor
1992-Present  
Lee Pelletier 
Class of 1983 
Electronics
Electronics Instructor / Department Head
1992-Present  
Harroll Curry 
Class of 1985 
Culinary
Culinary Instructor
1997-2005  
Melvin “Doug” Riddick
Class of 1985
Electronics
Math 
Instructor
2002-2012
Mike Marsh
Class of 1985
Electronics
Substitute
2003-
 2005
Barbara (Caron) Balnis 
Class of 1986 
Fashion Design 
Fashion Technology Instructor 
2003 - 2011
Trooper Rich McDaniels
Class of 1988

Electrical
School Resource Officer
2000 - 2005
Greg Forte 
Class of 1988
Paint and Body 
Math Instructor 
2007 - Present
Wendy Gilmour 
Class of 1988
Culinary Arts 
Substitute 2000 - Present
Michael Harte
Class of 1990
Plumbing
Special Education Instructor
1995 - 2002

Luis Camacho 
Class of 1993 
Automotive 
Automotive Instructor 
2016-Present  
James Thomas 
Class of 2000 
Plumbing
Substitute 2004 - 2006
Michaela Rousseau
Class of 2012
Hairdressing
Substitute 2016 - Present